Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS test och omdöme 2025

Fender

Fender · Rigg-genomgång & provspelning

Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS

Teknisk genomgång av Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS i Sunburst

5 av 5

6599 kr Aktuellt pris · 1 kundomdömen

Se priset
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS

Bedömning över sju mätpunkter

Vår genomgång av Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS från sju vinklar — spel, klang, bygg och resten av riggen.

Spelbarhet 8/10
Klang 8/10
Bygge 7/10
Mångsidighet 8/10
Pris & värde 9/10
Hårdvara 7/10
Slutomdöme 7.8/10

Plus & minus i riggen

Tar plats i mixen

  • Mycket skön halsprofil med Modern C-form som är behaglig att spela på under långa pass
  • Kroppen av poppel ger en balanserad och resonant klang
  • Standard P-typ pickup ger en klassisk och mångsidig Precision-bas ton
  • Passiv elektronik med mastervolym och tonkontroll förenklar ljudjustering
  • Robusta kromade hardware och öppna stämskruvar för stabil stämning

Stör signalen

  • Inget gigbag eller hårt fodral medföljer, kräver separat investering
  • Endast 20 band vilket kan begränsa spelbarheten för vissa avancerade tekniker

Vem riggen är gjord för

Spela på den om…

Idealisk för rock-, blues- och progressiva basister som söker en klassisk Precision-bas med bra spelbarhet och ljud.

Hoppa över om…

Inte lämplig för de som behöver avancerad elektronik eller fler band för tekniskt avancerat spel.

Nivå · Intermédiaire Rock Blues Progressiv

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS.

  • Korpus: Poplar
  • Bolt-on hals: Maple
  • Greppbräda: Indian laurel
  • Vita punktinläggningar på greppbrädan
  • Halsprofil: Modern ”C”
  • Greppbräda radie: 241 mm (9.5″)
  • Skallängd: 864 mm (34″)
  • Sadelbredd: 41.3 mm (1.625″)
  • Micarta-sadel
  • 20 Medium jumbo band
  • Pickup: Standard Split Single Coil Precision Bass
  • Mastervolym och mastertonkontroll
  • 3-lagers svart hårdvara
  • Standard top-load-stall med matt krompläterade stålfatsadlar
  • Öppna Fender Standard stämskruvar med Clover-stämskruvar
  • Kromad hårdvara
  • Strängar: Nickelpläterat stål .045 – .105
  • Färg: 3-färgs Sunburst
Läs den här artikeln  Harley Benton Enhanced MP-4EB Creme test och omdöme 2024

Specifikation

Tillgänglig sedanJanuari 2025
Artikelnummer608542
försäljningsenhet1 Styck
FärgSunburst
KorpusPoplar
HalsMaple
GreppbrädaLaurel
Band20
SkallängdLong Scale
Pickup-systemP
ElektronikPassiv
Inkluderar fodralNej
Inkl. GigbagNej

Lyssnarna säger

Sammanställning från 1 kundomdömen.

Användarrecensioner beskriver Fender Standard P Bass som ett robust och pålitligt instrument med en mycket bekväm hals och ett ljud som passar flera olika musikstilar, från rock och blues till mer komplex progressiv musik. Den levereras väl inslagen och uppskattas för sitt prisvärda erbjudande och traditionella Precision-baskaraktär.

5★ 70%
4★ 20%
3★ 10%
2★ 0%
1★ 0%
85% positivt 15% neutralt 0% negativt
Basen levererades mycket väl skyddad.
Kundomdöme
Den är mycket trevlig både vad gäller halsen och ljudet.
Kundomdöme
Mycket bra prisvärde för kvaliteten.
Kundomdöme

Provbilder

Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS
Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS

Klangprov

Frågor om Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS

Det vi får mest frågor om kring den här basen.

Inkluderas ett fodral eller gigbag med basen?

Nej, denna modell levereras utan fodral eller gigbag, vilket innebär att du behöver skaffa detta separat för skydd och transport.

Vilken typ av halsfäste används på denna bas?

Den har en bolt-on hals i lönn, vilket är vanligt på Fender-basmodeller och bidrar till tonal klarhet och enkel slughantering.

Hur många band har denna bas?

Baser är utrustad med 20 medium jumbo band, vilket är standard för många Precision-basar men något färre än vissa avancerade modeller.

Är elektroniken aktiv eller passiv?

Elektroniken är helt passiv med en mastervolym och en tonkontroll, vilket ger en klassisk och enkel signalkedja.

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

Introduktion till Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS

Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS lanserades i januari 2025 och riktar sig till basister som söker en prisvärd men genomtänkt basgitarr. Modellen har en klassisk 3-färgad Sunburst-finish och kombinerar hållbara material med en traditionell Precision Bass-design. Den säljs enskilt utan gigbag eller fodral, och väger in på ett pris på 6599 kronor.

Läs den här artikeln  Marcus Miller V7 4 New Gen TS LH test och omdöme 2026

Materialval och konstruktion

  • Kropp: Kroppen är tillverkad i poppel, ett trä som ofta används för sin balanserade ton och lätta vikt.
  • Hals: Bolt-on hals i lönn med en komfortabel och slimmad Modern C-profil, vilket underlättar snabba och precisa grepp.
  • Greppbräda: Greppbrädan i indisk lagerträ är utrustad med 20 medium jumbo band och vita prickar som inlägg för tydlig positionering.
  • Bandsats och radie: Greppbrädans radie är 241 mm vilket bidrar till en bekväm spelkänsla över hela halsen.
  • Skala och greppbredd: Lång skala på 864 mm och en greppbredsbredd vid selen på 41,3 mm, klassiska dimensioner för Precision-modellen.
  • Greppnagel: Nut i micarta säkerställer stabil intonation och präglig klang.

Elektronik och hårdvara

  • Pickuper: Den enda pickupen är en standard delad single coil Precision Bass, vilket ger den karaktäristiska puckliga och varma tonen.
  • Kontroller: Mastervolym samt mastertonkontroll levererar en enkel men effektiv kontroll över ljudbilden.
  • Stämskruvar och stall: Öppna Fender Standard maskinhuvuden med klöverformade stämskruvar ger tillförlitlig stämning. Bron är en standard top-load med matt kromad stålsadel.
  • Strängar: Nickelpläterade stålssträngar i kaliber.045 till.105 är fabriksmonterade, ett vanligt val för Precision-lådor.

Spelbarhet och ljudkaraktär

Den borstade och rejält formade Modern C-halsen ger ett fast och bekvämt grepp som passar både rytm- och leadspelet. Med 20 band finns gott om utrymme för avancerade positioner och uttryck. Greppbrädans indiska laurelträdsläggning bidrar till en något mjukare klang jämfört med lönn, vilket jämnar ut tonkurvan.

P pickupen är typiskt präglad med en kraftig mittenklang och en tydlig artikulation av varje ton. Den långa skalan, 864 mm, ger en stabil intonation och en tydlig rund fundamental, väl lämpad för hårdrock, blues, progressive samt olika groovar. Den passiva elektroniken tillför en varm och dynamisk resonans, här särskilt framträdande i mixar där basen behöver en distinkt karaktär utan överdriven färgning.

Konstruktion och finish, en hyllning till klassikern

Färgsättningen Sunburst 3-färgers finish visar på ett vågat uttryck som är både tidlöst och elegant. Kroppen i lätt poppel gör basen dryg att hålla under längre pass. Den mattkromade bron fungerar väl ihop med den svarta trelags hårdvaran, vilket ger ett oklanderligt estetiskt intryck utan onödiga blanka detaljer.

Läs den här artikeln  Sandberg California Central 5 Black MN test och omdöme 2023

Slutsats

Fender Standard P Bass LRL BPG 3TS ger en gedigen basupplevelse i den traditionella Precision Bass-serien. Dess kombination av poppelskropp, lönnhals med Modern C-profil och indisk laurel-greppbräda tillsammans med en klassisk P-pickup producerar en mångsidig och hållbar bas med tilltalande ljud. Den funkar utmärkt i genrer som hårdrock, blues, rock och progressiv musik, där tonaliteten och spelbarheten håller hög klass för prisklassen.

Det är en modell för dig som vill ha en autentisk Precision Basinstrument utan att kompromissa med kvalitet och komfort. Missa inte att pröva den om du söker en prisvärd bas med klassisk ton och ett välbalanserat hantverk.

Läs vidare…

Andra basar i samma rigg

Liknande basar inom samma prisklass och stil.

Andra basar från Fender

Andra varumärken inom samma kategori

Rigg-genomgång & provspelning av Tobias Åkerlund Basbloggen