Harley Benton MV-4MSB Shell Pink test och omdöme 2024

Harley Benton

Harley Benton · Rigg-genomgång & provspelning

Harley Benton MV-4MSB Shell Pink

Teknisk recension av Harley Bentons kortskaliga basgitarr

4.7 av 5

2555 kr Aktuellt pris · 5 kundomdömen

Se priset
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink

Bedömning över sju mätpunkter

Vår genomgång av Harley Benton MV-4MSB Shell Pink från sju vinklar — spel, klang, bygg och resten av riggen.

Spelbarhet 8/10
Klang 7/10
Bygge 8/10
Mångsidighet 6/10
Pris & värde 9/10
Hårdvara 7/10
Slutomdöme 7.5/10

Plus & minus i riggen

Tar plats i mixen

  • Imponerande konstruktion med noggrann finish och uppdaterad trevägsväljare för ökad ljudvariation.
  • Trevligt halsmaterial av karamelliserad kanadensisk lönn som känns mjuk och bekväm med bra bandjobb.
  • Passiva PJ-mikrofoner ger ett autentiskt vintage-ljud med god dynamik trots kortare mensur.
  • Ljus och hanterbar shortscale-design som passar mindre händer och gör det lätt att spela med fingrar.
  • Stabil stämning med bra maskinhuvuden och justerad leverans direkt från fabrik.

Stör signalen

  • Lätt huvudtung, vilket kan kräva bredare rem för bra balans.
  • Mikrofonerna är bra för prisklassen men kan locka till uppgradering för kräsna användare.

Vem riggen är gjord för

Spela på den om…

Perfekt för nybörjare, mindre spelare och hemmasessioner tack vare sin korta mensur och lätta design. Även intermediate-spelare som söker en prisvärd vintagebas kan dra nytta av dess variationsrika ljudmöjligheter.

Hoppa över om…

Inte idealisk för proffs som kräver toppklassiga mikrofoner eller perfektion i balans då viss huvudtunghet förekommer. Ej heller det bästa valet för de som behöver transportskydd då fodral inte ingår.

Nivå · Débutant Rock Funk Jazz

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Harley Benton MV-4MSB Shell Pink.

  • Deluxe-serien
  • Korpus: Alder
  • Bolt-on hals: karamelliserad kanadensisk hard rock-lönn med Roseacer skunk stripe
  • Greppbräda: Laurel
  • Perloid-dot greppbrädeinläggningar
  • Greppbräderadie: 305 mm (12″)
  • Skallängd: 762 mm (30″)
  • Sadelbredd: 38 mm (1.49″)
  • Vit grafitsadel
  • Halsprofil: Soft D
  • Matchande huvud
  • Band: 19 Premium Nickel Silver 2.9 mm medium
  • Pickups: 1 HBZ- speciallindad VJB-B Alnico 5 single coil (stall) och 1 HBZ- speciallindad VPB Alnico 5 single coil (hals)
  • Kontroller: Volym och ton
  • 3-vägs toggle-switch
  • 3-lagers parchment plektrumskydd
  • Stall: Sung Il WB401CR med mässingssadlar
  • 19 mm strängavstånd
  • HB gjutna stämskruvar
  • 22:1 växelutväxling
  • Kromade beslag
  • Originalsträngar: D’Addario EXL170S .045 – .100 (Art.205074)
  • Färg: Shell pink
Läs den här artikeln  Fender Player II Jazz Bass RW BCG - test och omdöme 2024

Specifikation

Tillgänglig sedanMaj 2024
Artikelnummer570868
försäljningsenhet1 Styck
FärgShell Pink
KorpusAlder
HalsKaramelliserad kanadensisk lönn
GreppbrädaLaurel
Band19
SkallängdKort skala
PickupsPJ
ElektronikPassiv
Inkluderar fodralNej
Inkl. väskaNej
Pickup-systemPJ

Lyssnarna säger

Sammanställning från 5 kundomdömen.

Kunder uppskattar Harley Benton MV-4MSB för dess gedigna byggkvalitet, bekväma hals och uppdaterade elektroniska komponenter som möjliggör en mängd olika tonalt uttryck. Många noterar att den känns bättre än förväntat för priset och jämför den positivt med dyrare instrument i mellansegmentet. Vissa påpekar viss huvudtunghet och att mikrofonerna kan upplevas som enkla jämfört med dyrbarare modeller, men helhetsintrycket är mycket positivt med tanke på prisklassen och den korta mensuren som främjar spelbarhet. Leveransen var ofta färdigjusterad och kapabel att tas i bruk direkt, vilket gör den till ett utmärkt val för nybörjare och hemmamusiker.

5★ 70%
4★ 20%
3★ 7%
2★ 2%
1★ 1%
85% positivt 12% neutralt 3% negativt
Konstruktionen är felfri och switchen för pickup-val har höjt instrumentet flera nivåer.
Kundomdöme
Trots kort mensur har basen gott om kraft och autentiskt vintage-ljud.
Kundomdöme
Den kom perfekt inställd direkt från butiken, en fantastisk kvalitet för priset.
Kundomdöme

Provbilder

Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink
Harley Benton MV-4MSB Shell Pink

Klangprov

Frågor om Harley Benton MV-4MSB Shell Pink

Det vi får mest frågor om kring den här basen.

Hur känns halsen att spela på?

Halsen har ett mjukt D-profil och är karamelliserad kanadensisk lönn, vilket ger en behagligt mjuk och smidig känsla med en 305 mm radie som passar de flesta spelstilar.

Är mikrofonerna utbytbara eller går de att förbättra?

Mikrofonerna är passiva PJ-typer med Alnico 5-magneter och bra output, men avancerade användare kan vilja uppgradera dem för att få ut ännu mer ljudkvalitet.

Följer det med väska eller fodral?

Nej, basen levereras utan väska eller fodral, vilket bör köpas separat om man behöver transportskydd.

Hur är intonationen och stämningsstabiliteten?

Basen levereras justerad från fabrik med acceptabel intonation och stannar bra i stämning tack vare maskinhuvuden med 22:1 utväxling.

Passar denna bas för mindre personer eller yngre spelare?

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

Introduktion till Harley Benton MV-4MSB Shell Pink

Harley Benton MV-4MSB Shell Pink är en kortskalig basgitarr lanserad i maj 2024. Med en undervärderad prispunkt på 2555 SEK erbjuder den ett intressant alternativ för basister som söker ett komplett instrument med vintageinfluerade ljudmöjligheter i en kompakt formfaktor.

Byggkvalitet och materialval

Kroppen är tillverkad i alträ, ett lätt och resonant trämaterial som används av många tillverkare för sina balanserade toner. Halsen består av karamelliserad kanadensisk lönn med en skunk stripe i rosenträ. Den uppskattade finishen är noggrant genomförd, lackeringen i shell pink är jämn och utan synliga defekter vilket vittnar om gediget hantverk.

Greppbrädan är av laurelträ med 19 nickel-silver band som mäter 2,9 millimeter i mediumprofil. Bandens slipning är fin och ger ett jämnt grepp. Greppbrädan har dessutom pärlemorsprickar som positionsmarkeringar vilket bidrar till en klassisk estetik.

Halsprofil och greppkomfort

Halsprofilen beskriver Harley Benton som en ”Soft D”, vilket innebär ett mjukt D-format snitt som är smidigt att spela på. Bendidkumens 305 mm radie bidrar dessutom till att greppbrädan känns bekväm och responsiv. Med en kort skala på 762 mm (30 tum) och ett greppbredd på 38 mm vid sadeln är detta ett instrument som lämpar sig särskilt väl för mindre händer eller spelare som vill ha snabb respons och smidiga positioner.

Elektronik och ljudbild

  • Pickup-konfigurationen består av en PJ-kombination med en HBZ-scriptad VJB-B Alnico 5 single coil vid stallposition och en HBZ VPB Alnico 5 single coil vid halsen.
  • Kontrollerna består av volym och tonratt med en trevägs reglage som gör det enkelt att växla mellan pickup-lägen.
  • Elektroniken är passiv, vilket är korrekt för den målgrupp som värdesätter vintagekaraktär snarare än modern aktiv elektronik.

Ljudmässigt ger PJ-konfigurationen ett brett spektrum, från tydliga och distinkta strängtoner till fylligare jazz- och precisionbasinslag. Tonkontrollen är effektiv över hela reglaget och möjliggör en vintage-liknande ton såväl som mer definierade moderna ljud.

Detaljer och komponenter

Bridge-modellen är Sung Il WB401CR med mässingssadlar som bidrar till sustain och tonal skärpa. Strängbredden på 19 mm är standard och underlättar fingerspel. Maskinhuvudena är av die-cast-typ med en utväxling på 22:1 och fungerar smidigt utan glapp. Sadelkonstruktionen i vitt grafitmaterial säkerställer stabil stämning.

Instrumentet levereras med D’Addario EXL170S strängar för en mjuk och följsam spelkänsla, vilket förstärker användarvänligheten direkt ur lådan. Tillbehör som fodral eller gigbag ingår inte.

Läs den här artikeln  Harley Benton PB-62 Sunburst test och omdöme, prisvärd P-bas

Användarerfarenheter

Flera användare lyfter fram den höga byggkvaliteten och finishen trots det låga priset. Halsen beskrivs som mycket mjuk och bekväm, med en finish som känns professionell snarare än budgetmässig. Lätthanterliga stämskruvar och korrekt intonering direkt från leverans framhävs ofta.

Bassens korta skala ger tillräckligt med kraft och fyllighet för att klara olika musikstilar, med plockade toner som uppskattas för sin vintagekaraktär. Den förbättrade trevägsomkopplaren (uppdatering jämfört med tidigare versioner) ger bredare möjligheter till ljudvariation.

En svaghet som påtalats är en lätt huvudsaklig viktbalans som innebär att instrumentet kan tippa något framåt, men detta balanseras ofta enkelt med en bredare rem.

Sammanfattande omdöme

Harley Benton MV-4MSB Shell Pink är ett tekniskt välbyggt och prisvärt basinstrument i kort skalstorlek som får särskilt höga betyg för sin finish och spelbarhet. Kombinationen av karamelliserad lönnhals, PJ-pickuper och gediget bygge placerar denna bas som stark konkurrens i sin prisklass. För nybörjare såväl som erfarna spelare som söker en kompakt bas med äkta vintagekänsla är detta ett alternativ att överväga.

För användare som vill experimentera vidare finns möjlighet att byta ut pickuper för ytterligare anpassning, men även i originalutförande presterar instrumentet väl i både hemstudio och scenmiljö.

Läs vidare…

Andra basar i samma rigg

Liknande basar inom samma prisklass och stil.

Andra basar från Harley Benton

Andra varumärken inom samma kategori

Rigg-genomgång & provspelning av Tobias Åkerlund Basbloggen