Warwick · Rigg-genomgång & provspelning
Warwick RB Streamer NT 5 HV HP
Djup teknisk analys av Warwick basgitarr i High Polish finish
Bedömning över sju mätpunkter
Vår genomgång av Warwick RB Streamer NT 5 HV HP från sju vinklar — spel, klang, bygg och resten av riggen.
Plus & minus i riggen
Tar plats i mixen
- Kropp i al och neck-thru konstruktion med laminat lönn och ekanga ger stabilitet och rik ton
- Högkvalitativ wenge greppbräda med 24 jumbo band i titan-mässingslegering för lång hållbarhet
- Två aktiva MEC J-typ enkelspolade mikrofoner med 2-bandselektronik ger bred tonkontroll
- Precisionsjusterad Warwick Just-a-Nut III stall och säkerhetslås för stabil stämning
- Elegant finish i honungsviolin med högpolerad kromhardware ger exklusivt utseende
Stör signalen
- Levereras utan fodral eller gigbag vilket kräver separat inköp för transportskydd
- Vikt på cirka 4,5 kg kan vara tung för vissa spelare under längre pass
Vem riggen är gjord för
Spela på den om…
Perfekt för professionella basister och avancerade entusiaster som söker en stabil och mångsidig instrument med hög ljudkvalitet och förstklassiga komponenter.
Hoppa över om…
Inte idealisk för nybörjare eller de som behöver en lätt och enkel bas att transportera utan extra investeringar i fodral.
Tekniska data
Tillverkarens uppgifter om Warwick RB Streamer NT 5 HV HP.
- Korpus: Al
- Genomgående hals, laminerad lönn med ekanga-ränder
- Greppbräda: Wenge
- Greppbrädans radie: 660 mm (26″)
- Skallängd: 864 mm (34″, long scale)
- Sadelbredd: 45 mm
- 24 jumboband i titan-mässinglegering (B: 2,9 mm x H: 1,4 mm)
- Kulspetsband med IFT (Invisible Fretwork Technology)
- Pickups: 2 aktiva MEC J-typ enkelspolar
- Aktiv 2-bands elektronik
- Reglage för volym, balans, bas och diskant
- Elektronikfack med kopparskärmning
- Skärmande lack i pickupfrästa hål
- Warwick-mekanik
- Just-a-Nut III-sadel i tedur
- 2-delat Warwick-stall
- Strängavstånd: 16,5 mm
- Warwick säkerhetslås
- Förkromat beslag
- Strängar: Warwick RED (42301 M) .045″- .135″
- Vikt: cirka 4,5 kg
- Färg: Honey Violin Transparent High Polish
Specifikation
| Tillgänglig sedan | November 2018 |
| Artikelnummer | 451984 |
| försäljningsenhet | 1 Styck |
| Färg | Honung |
| Korpus | Al |
| Hals | Lönn, Ekanga |
| Greppbräda | Wenge |
| Band | 24 |
| Skallängd | Long Scale |
| Pickupsystem | JJ |
| Elektronik | Aktiv |
| Inkluderar fodral | Nej |
| Inkl. gigbag | Nej |
Provbilder
Klangprov
Frågor om Warwick RB Streamer NT 5 HV HP
Det vi får mest frågor om kring den här basen.
Kommer Warwick RB Streamer NT 5 HV HP med ett fodral eller gigbag?
Nej, basen levereras utan fodral eller gigbag, så du behöver köpa ett separat för transport och skydd.
Vilken typ av mikrofoner används i Warwick RB Streamer NT 5 HV HP?
Basen använder två aktiva MEC J-typ enkelspolade mikrofoner, vilket ger ett klart och mångsidigt ljud.
Hur tung är denna bas?
Vikten är ungefär 4,5 kg, vilket kan vara lite tungt för längre spelpass men bidrar till dess hållbarhet och stabilitet.
Vad innebär shaft-thru konstruktionen på denna bas?
Neck-thru innebär att halsen sträcker sig genom hela kroppen, vilket ger bättre sustain och stabilitet jämfört med bolt-on konstruktion.
Kan jag justera tonkontrollen på Warwick RB Streamer NT 5 HV HP?
Ja, basen har en aktiv 2-bandselektronik med reglage för volym, balans, bas och diskant för precis tonanpassning.
Utlåtande
Sammanfattning av kundrecensioner
Introduktion till Warwick RB Streamer NT 5 HV HP
Warwick RB Streamer NT 5 HV HP är en basgitarr som fokuserar på avancerad konstruktion och noggrann materialval. Modellen har funnits tillgänglig sedan november 2018 och levereras i en glansig Honung Violin Transparent finish. Den riktar sig till spelare som söker en långscalebas med aktiv elektronik och exklusiva träslag.
Kropp och hals: material och byggteknik
Kroppen är tillverkad i alder, ett träslag känt för sin balans mellan ton och vikt, vilket även bidrar till en resonant och varm klang. Basen har en halsgenomgående konstruktion med laminerad lönn och ekangasträngar, vilket ger ökad stabilitet och sustain jämfört med bolt-on-halsar.
Greppbrädan i wenge är hård och slitstark, vilket påverkar ton och respons. Den har en radie på 660 millimeter (26 tum), vilket ger en behaglig balans mellan komfort och teknik. Halsen är långscale med en skala på 864 millimeter (34 tum), en standardlängd för femsträngade basar som ger tydlig klang och bra strängspänning.
Band och grepp
- 24 jumbo band av titan-mässingslegering med måtten 2,9 mm breda och 1,4 mm höga.
- Bandens ändar är kulaformade och använder Invisible Fretwork Technology (IFT) för att eliminera misstag i polering och ge en mjukare känsla.
- Bredden vid sadeln är 45 millimeter, vilket ger en bredare halsprofil för bättre grepp på fem strängar.
Elektronik och pickuper
Warwick har utrustat RB Streamer NT 5 HV HP med två aktiva MEC J-stil singelkorsprpickuper. Dessa är kända för sin rena och distinkta ton med tydligt uttryck i mellanregister och diskant, vilket lämpar sig väl för många musikstilar.
Den aktiva tvåbands elektronikstyrningen erbjuder separata reglage för volym, balans, bas och diskant. Den elektroniska lådan är försedd med kopparskärmning, liksom skärmfärgsbeläggning i pickupfacken för att minimera störningar och brum, vilket är väsentligt i professionella sammanhang.
Övriga tekniska detaljer
- Warwicks egen Just-a-Nut III i tedur, vilket bidrar till stabil stämning och jämn tonöverföring.
- Bryggan är en tvådelad Warwick-konstruktion med 16,5 millimeter strängavstånd som balanserar spelkomfort och precision.
- Strängarna är Warwick RED, storlek.045 till.135, anpassade för långscale femsträngad bas.
- Maskinhuvuden är av Warwick-typ med säkerhetslås, vilket stärker stämning och uthållighet vid spel och transport.
- Det totala vikten på cirka 4,5 kilo är väl avvägd för en långscale femsträngad bas, utan att kompromissa med spelbarhet eller ton.
- Hårdvaran är krompläterad vilket ger en slitstark och estetiskt tilltalande finish i kombination med den högblanka honungstonen.
Sammanfattning
Warwick RB Streamer NT 5 HV HP är ett tekniskt genomarbetat instrument med väl beprövade komponenter och innovativa detaljer. Kombinationen av alderkropp och laminerad lönn-ekanga hals ger ökad stabilitet och sustain. Den aktiva 2-bandselektroniken med MEC J-stil singelkorsprpickuper levererar en användbar bredd i tonalitet och kontroll.
Bandkonstruktionen med IFT och titan-mässingslegering bidrar till en mjuk spelkänsla och hållbarhet. Med sina välplanerade mått och komponenter riktar sig denna Warwick till professionella musiker som prioriterar både ljudkvalitet och komfort i ett långscale femsträngat utförande.
Andra basar i samma rigg
Liknande basar inom samma prisklass och stil.
Andra basar från Warwick
Warwick RB Streamer LX 4 SB HP FL test och omdöme
Warwick Masterbuilt Streamer StageII 4 test och omdöme 2024
Warwick RockBass Streamer 5 OB test och omdöme 2024
Warwick Pro Series Streamer Stage I 5 test och teknisk recension
Warwick RockBass Streamer 5 NBT test och omdöme 2024
Warwick RB Streamer NT I 5 FLK recension, professionell test av basgitarrAndra varumärken inom samma kategori
Test och omdöme av Cort Rithimic Jeff Berlin 4 basgitarr
Tobias Classic IV test: omfattande recension av premiumbas
Ibanez SRF705-BBF test och omdöme av fretless femsträngad bas
Fender 75 Jazz Bass MN AAA NAT NOS recension och teknisk test
Test av Franz Bassguitars Merak 5 Poplar Burl Premium elbas
Sandberg California Central 5 Black PF recension och test
Jag heter Tobias Åkerlund, 49 år, från Sundsvall. Ex-basist på Norrlands klubbscener i tjugo år, numera tekniker och skribent. Skriver om elbasar, basförstärkare och inspelningskedja från första hand.











