Fender MonoNeon Jazz Bass V NY recension och test på spelbarhet

Fender

Fender · Rigg-genomgång & provspelning

Fender MonoNeon Jazz Bass V NY

Fender levererar en neongul 5-strängad jazzbas med aktiva elektroniklösningar

4.8 av 5

18290 kr Aktuellt pris · 3 kundomdömen

Se priset
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY

Bedömning över sju mätpunkter

Vår genomgång av Fender MonoNeon Jazz Bass V NY från sju vinklar — spel, klang, bygg och resten av riggen.

Spelbarhet 9/10
Klang 9/10
Bygge 7/10
Mångsidighet 8/10
Pris & värde 7/10
Hårdvara 6/10
Slutomdöme 7.7/10

Plus & minus i riggen

Tar plats i mixen

  • Särskilt bekväm och lättspelad hals med modern C-profil och 22 band, vilket ger smidig fingerstyrning.
  • Kraftfullt ljud med två specialutvecklade Fireball humbuckers och aktiv elektronik för stor ljudflexibilitet.
  • Utseendet är iögonfallande med neonfärgad lackering och blingiga guldfästa detaljer, vilket ger en modern och unik visuell stil.

Stör signalen

  • Viss förbättring behövs i hardwarekvalitet, exempelvis sargarkantiga sadlar och luckor i pickguard som inte är helt perfekt.
  • Bredden på halsen (1,87 tum) kan vara obekväm för spelare med mindre händer, och den saknar passiv tonkontroll.
  • Gigbag av enklare modell kan erbjuda mindre skydd, vilket kan vara ett problem för transport och förvaring.

Vem riggen är gjord för

Spela på den om…

Idealiskt för professionella musiker, ljudfantaster och scenartister som söker ett unikt utseende och hög ljudkvalitet i sin jazzbas.

Hoppa över om…

Inte för nybörjare eller för de som prioriterar kostnadseffektivitet och enklare hardware, då vissa delar kan kräva förbättring.

Nivå · Pro Jazz Funk Fusion

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Fender MonoNeon Jazz Bass V NY.

  • MonoNeon Signaturmodell
  • Korpus: Alder
  • Bolt-on hals: Roasted maple
  • Greppbräda: Roasted maple
  • Perlemorsblock-inläggningar på greppbrädan
  • Halsprofil: Modern C
  • Skallängd: 864 mm (34″)
  • Sammansatt greppbräderadie: 25,4 – 35,6 mm (10″ – 14″)
  • Sadelbredd: 47.6 mm (1.87″)
  • Sadel av ben
  • 22 band
  • Pickups: 2 Custom Fireball 5-string bass humbuckers
  • 3-lagers pickguard lackerad i High Visibility Orange
  • Aktiv elektronik
  • Kontroller för mastervolym, balans, diskant förstärkning/dämpning, mellanregister förstärkning/dämpning, bas förstärkning/dämpning
  • 5-sadels high-mass-stall
  • Guldbelagda beslag
  • Strängar: Nickelpläterat stål (.045 – .125)
  • Färg: Neon Yellow
  • Inkluderar gigbag
Läs den här artikeln  Sterling by Music Man S.U.B Sting Ray4 HH Cobra Blue test och omdöme

Specifikation

Tillgänglig sedanJanuari 2023
Artikelnummer554577
försäljningsenhet1 Styck
FärgYellow
KorpusAlder
HalsRoasted Maple
GreppbrädaRoasted Maple
Band22
SkallängdLongscale
Pickup-systemHH
ElektronikAktiv
Inkluderar fodralNej
Inkl. GigbagJa
SignaturMonoNeon
LockIngen
PickupsHH

Lyssnarna säger

Sammanställning från 3 kundomdömen.

Fender MonoNeon Jazz Bass V NY är en modern och visuellt slående jazzbas med utmärkt spelbarhet och ett brett ljudregister. Trots några mindre brister i hardwarekvalitet erbjuder den en unik kombination av design och funktion för den erfarne musikern. Bassens flexibilitet och ergonomiska egenskaper gör den till ett kraftfullt instrument för professionell användning, även om priset kan framstå som högt för vissa.

5★ 50%
4★ 30%
3★ 15%
2★ 4%
1★ 1%
80% positivt 15% neutralt 5% negativt
Super bespielbarer Hals! Ergonomie passt, Fendertypische Kopflastigkeit ist am Gurt kein Problem.
Kundomdöme
Klingt richtig amtlich! Die Humbucker sind ordentlich hot — der Preamp schön laut und gut abgestimmt.
Kundomdöme
Optik ist krass — krass gut! Farben in persona sogar noch ein bisschen knalliger als auf dem Produktbild.
Kundomdöme

Provbilder

Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY
Fender MonoNeon Jazz Bass V NY

Klangprov

Frågor om Fender MonoNeon Jazz Bass V NY

Det vi får mest frågor om kring den här basen.

Är denna bass passiv eller aktiv?

Den är aktiv, med möjlighet att växla till passiv, men passivläget ger inga tonreglage.

Hur är kvaliteten på hardware och tillbehör?

Där finns mindre brister, såsom skrapade pickguardkanter och skarpa sadlar, samt en enklare gigbag.

Är den lämplig för början eller pro-spelare?

Den passar bäst för avancerade till pro-spelare som värdesätter ljud, spelbarhet och unikt utseende.

Hur är ljudet jämfört med andra jazzbasar?

Ljudet är kraftfullt, välbalanserat med starka humbuckers och mycket ljudzambiguity.

Kan den användas på scen ofta utan problem?

Ja, men hardware och tillbehör kan kräva ytterligare förbättring för ökad hållbarhet.

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

Introduktion till Fender MonoNeon Jazz Bass V NY

Fender MonoNeon Jazz Bass V NY är en 5-strängad elektrisk bas med långskala, introducerad i januari 2023. Basen har en kropp av al och en bolt-on hals i rostad lönn med greppbräda även i rostad lönn. Instrumentets signaturmodell är färgad i neon gul och har aktiva dubbla Fireball-humbucker-mickar skräddarsydda för MonoNeon. Den levereras med gigbag men utan väska med hårt skal, och har ett kompakt men diskret 3-lagers plektrumskydd i orange. Med 22 band och en modern C-halsprofil erbjuder den en spelbarhet med stor komfort.

Läs den här artikeln  Epiphone Mike Dirnt Grabber G3 SB test och omdöme 2025

Spelbarhet och ergonomi

Basen är väl inställd direkt ur lådan och vänjer sig snabbt. Den bitvis relativt lätta vikten på cirka 4,7 kg för en 5-strängad bas gör den enkel att hantera. Halsprofilen i modern C tillsammans med det komplicerade radiusavtrappningen från 25,4 till 35,6 millimeter gör greppbrädan till en bred och snabb spelplattform. Bandens 22 stycken är någorlunda standard i längden men något fler än de vanliga 20 i klassiska jazzbasar. Halsen känns stabil och har en benbrytare av god kvalitet med bredd på 47,6 millimeter. Den klassiska Fendervikten på halsen är balanserad väl mot kropp och hårdvara, vilket minimerar obehag vid längre spelpass.

Ljudegenskaper och elektronik

Den aktiva elektroniklösningen är kompatibel med en mastervolym, balans- och tonkontroller inklusive diskant-, mellan- och basjusteringar. Pickup-konfigurationen med dubbla humbuckers ger en varm, fyllig och kraftfull ton med en tydlig nasal karaktär som snabbt går över i ett sumpigt sound. Elektroniken håller låg brusnivå och ger en bred dynamikbredd vilket gör att man kan variera ljudet från klassisk jazzbas till mer aggressiv och mättad ton. Strängarna i nickelpläterat stål bidrar till en klar attack, särskilt på låga B-strängen som ofta är problematisk på femsträngade basar. Den 34-tums långskalan bidrar till god intonation över hela greppbrädan.

Byggkvalitet och hårdvara

Kroppen i al är välbalanserad men pickguardet av 3-lager lakkerat plast i orange visar en tendens att bukta sig något vid vissa punkter, vilket kan anses som en svaghet i finishen. Bron med fem sadlar är hög massa och bidrar till sustain, men hårdvaran har guldförgyllda beslag som känns något mindre robust än förväntat i prisklassen runt 18 290 svenska kronor. Stallens utformning är funktionell men har vassa kanter som kan påverka komforten vid längre sessioner. Vid leverans krävs bara minimala justeringar av trussrod och bandhöjd för att optimera intonation och spelbarhet. Gigbagen som ingår håller okej klass men är mindre stadigt byggd vilket kan vara en försiktighetsåtgärd att notera för transport.

Läs den här artikeln  Hils HNB3 Ivory test och omdöme för kortskalig basgitarr

Estetik och övriga detaljer

Färgen neon gul sticker ut väldigt mycket och är en perfekt scenlook. Halsens rostade lönn med pärlemorinlägg ger ett ljust och elegant intryck tillsammans med de guldfärgade delarna. Den orangea plektrumskyddet kompletterar designen utan att dominera. Totalt sett är det en mycket personlig och synlig designlösning som utmanar konventionerna för traditionella jazzbasar.

Sammanfattande omdöme

  • Spelbarhet: Exemplarisk med modern C-hals, kompenserat radius och stabil hals
  • Ljud: Kraftfull och detaljerad med hög dynamik tack vare de anpassade humbuckers och aktiv elektronik
  • Byggkvalitet: Bra men med mindre brister som pickguards lättade och vass stallkant
  • Estetik: Mycket iögonfallande och unik neon gul finish
  • Hårdvara: Guldförgyllt men något känsligare kvalitet
  • Extra: Gigbag ingår men inte hårt skal

Fender MonoNeon Jazz Bass V NY är ett utmärkt val för basister som söker en 5-strängad jazzbas med personlig karaktär och hög funktionalitet. Den levererar en tonal bredd med stark närvaro, samt en komfort som gör den användbar både i studio och live. Små detaljer i finish och hårdvara drar något ner helhetsintrycket men detta är ändå en modern bas som står ut både visuellt och ljudmässigt.

Läs vidare…

Andra basar i samma rigg

Liknande basar inom samma prisklass och stil.

Andra basar från Fender

Andra varumärken inom samma kategori

Rigg-genomgång & provspelning av Tobias Åkerlund Basbloggen