Gibson Thunderbird Bass Ebony test och teknisk recension 2026

Gibson

Gibson · Rigg-genomgång & provspelning

Gibson Thunderbird Bass Ebony

Gibson erbjuder en avancerad bas med klassisk design och robust byggkvalitet

4.5 av 5

27190 kr Aktuellt pris · 2 kundomdömen

Se priset
Gibson Thunderbird Bass Ebony

Bedömning över sju mätpunkter

Vår genomgång av Gibson Thunderbird Bass Ebony från sju vinklar — spel, klang, bygg och resten av riggen.

Spelbarhet 8/10
Klang 9/10
Bygge 9/10
Mångsidighet 7/10
Pris & värde 6/10
Hårdvara 8/10
Slutomdöme 7.8/10

Plus & minus i riggen

Tar plats i mixen

  • Klassisk design med svart lackering och robust mahognykropp för hållbarhet och stabilitet.
  • Passiv elektronik med två EB Bass Humbucker-pickuper för kraftfullt och fylligt ljud.
  • Inkluderar hårdcase för säker förvaring och transport.

Stör signalen

  • Prisnivån är hög, vilket kan avskräcka mindre erfarna bassister.
  • Saknar gigbag, vilket kan innebära extra kostnad för skydd under resor.
  • Revers kroppsstil kan kräva vana för att spela bekvämt.

Vem riggen är gjord för

Spela på den om…

Perfekt för professionella basister och musiker som söker ett ikoniskt instrument med kraftfullt ljud, särskilt inom rock och metal. Det är ett högkvalitativt val för de som är beredda att investera i ett hållbart och pålitligt instrument.

Hoppa över om…

Inte lämplig för nybörjare eller personer med begränsad budget. Den kan också vara mindre attraktiv för de som behöver en gigbag eller söker ett lättare och mer portabelt instrument.

Nivå · Pro Rock Funk Jazz

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Gibson Thunderbird Bass Ebony.

  • Omvänd korpus: Mahogny
  • Fastlimmad hals: Mahogny
  • Greppbräda: Palissander
  • Akrylprickinläggningar på greppbrädan
  • Halsprofil: SlimTaper
  • Skallängd: 864 mm (34″)
  • Sadelbredd: 40.6 mm (1.6″)
  • Graph Tech-sadel
  • 20 band
  • Pickuper: 2 EB Bass Humbucker (hals och stall)
  • 2 volym- och 1 master-tonkontroll
  • 3-lagers vit pickguard
  • Hipshot Supertone-stall
  • Hipshot Ultralite Mini-Clover-mekanik
  • Krombeslag
  • Färg: Ebenholts
  • Inkluderar fodral
  • Tillverkad i USA
Läs den här artikeln  Danelectro FiftyNiner Shortscale Jade test och omdöme 2024

Specifikation

Tillgänglig sedanMars 2026
Artikelnummer636657
försäljningsenhet1 Styck
FärgSvart
KorpusMahogny
HalsMahogny
GreppbrädaPalissander
Band20
SkallängdLongscale
Pickup-systemHH
ElektronikPassiv
Inkluderar fodralJa
Inkl. gigbagNej

Provbilder

Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony
Gibson Thunderbird Bass Ebony

Klangprov

Frågor om Gibson Thunderbird Bass Ebony

Det vi får mest frågor om kring den här basen.

Är Gibson Thunderbird Bass Ebony lämplig för nybörjare?

Nej, den är mer lämpad för erfarna eller professionella spelare på grund av sitt prisläge och avancerade funktioner.

Kommer jag att behöva tillbehör för att använda basen direkt?

Instrumentet inkluderar en hårdcase, men saknar gigbag, så ett köp av en gigbag kan behövas för extra skydd.

Hur skiljer sig denna modell från andra Gibson basar?

Thunderbird har en ovanlig kroppsstil och kraftfull tung ljudprofil, vilket gör den unikt lämpad för rock- och metalgenre.

Kan jag använda denna bas för liveframträdanden?

Ja, den är byggd för professionellt bruk och är utrustad för att stå emot turnébruk, men saknar gigbag för enkel transport.

Vilka material används i tillverkningen av denna modell?

Basen är tillverkad av mahogny för kropp och hals, med en rosewood greppbräda och graf Tech-nöt för hållbarhet och ljudkvalitet.

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

Detaljerad teknisk recension av Gibson Thunderbird Bass Ebony 2026 med fokus på design, material och ljudegenskaper.

Introduktion

Gibson Thunderbird Bass Ebony är en elbas med klassisk design och avancerad byggteknik, planerad för lansering i mars 2026. Här granskar vi dess tekniska specifikationer och konstruktion för att ge en tydlig bild av instrumentets egenskaper och dess potentiella användningsområden.

Läs den här artikeln  Marcus Miller V10-5 TBK test och omdöme, mångsidig 5-strängad bas

Material och konstruktion

Basens kropp är tillverkad i mahogny, inklusive det karakteristiskt omvända kroppsstycket, vilket är traditionellt för Thunderbird-serien. Mahogny ger instrumentet en varm och fyllig ton med naturlig resonans. Halsen är också i mahogny och monterad som en sett-hals, vilket ger stabilitet och förbättrar sustain.

Greppbrädan är av rosenträ med 20 band och akrylprickar som positioneringstecken. Halsprofilen är en så kallad SlimTaper, vilket innebär en relativt tunn och snabb hals som underlättar teknisk spelbarhet. Greppbredden vid stall är 40,6 mm och stränglängden är longscale, 864 mm, vilket är standard för elbasar och ger en balanserad spännvidd för både finger- och plektrumspel.

Elektronik och tonkontroller

Thunderbird Bass Ebony är utrustad med två mycket kraftfulla EB Bass Humbucker-mickar, placerade i hals- och stallpositioner. Humbuckersystemet erbjuder reducerad brusnivå och en fyllig ton med bra dynamikomfång, vilket passar både för rock, blues och funk.

Elektroniken är passiv, vilket betyder att inga integrerade förstärkare eller batterier behövs och att ljudet får en oerhört naturlig karaktär. Kontrollpanelen består av två volymkontroller, en för varje pickup, samt en master-tonkontroll. Detta ger möjlighet till exakt justering av mix och tonfärg.

Detaljer och hårdvara

  • Stallet är ett Hipshot Supertone, känt för hög stabilitet och bra sustain
  • Stämskruvarna är Hipshot Ultralite Mini-Clover, vilket bidrar till låg vikt på huvudet och ökad tuningstabilitet
  • Kromad hårdvara som kompletterar den svarta finishen ger ett stilrent och professionellt intryck
  • Den klassiska tredelade vita pickguarden ger en visuell kontrast till den svarta kroppen och kompletterar instrumentets estetik
  • Gibson Thunderbird kommer med ett gediget fodral inkluderat, vilket ger bra skydd vid transport och förvaring

Spelbarhet och användningsområde

Den långa skalan och den tunna SlimTaper-halsen gör att basen lämpar sig väl för spelare som vill ha en kombination av komfort och kontroll. 20 band på rosenträgreppbrädan ger ett stort register, och mjukheten i mahognykroppen hjälper till att mildra de höga frekvenserna vilket ger en varm, välbalanserad ton.

Läs den här artikeln  Tobias Killer B IV LH recension och teknisk test av basgitarr

Passiva humbuckermickar gör att basen lämpar sig för en rad olika musiksättningar, där framför allt dynamik och tonal bredd är viktigt. Med den tydliga volym- och tonkontrollen kan användaren anpassa ljudet för både studioinspelning och liveframträdanden.

Sammanfattning

Gibson Thunderbird Bass Ebony är en väl byggd bas med klassiska materialval och moderna detaljer. Mahogny i kropp och hals ger en varm och resonant grundton, medan pickups och elektronik erbjuder balans och dynamik utan elektronikens komplicerade belastning. Den långa skalan och den ergonomiska halsprofilen förbättrar spelbarheten för avancerade basister. Den medföljande väskan tillför värde och gör den redo för resor och gig.

Detta instrument är lämpligt för professionella eller seriösa amatörer som söker en pålitlig, traditionell bas med en modern finish och noggrant utvalda komponenter.

Läs vidare…

Andra basar i samma rigg

Liknande basar inom samma prisklass och stil.

Andra basar från Gibson

Andra varumärken inom samma kategori

Rigg-genomgång & provspelning av Tobias Åkerlund Basbloggen