Sandberg California II VM 4 EF SM test och omdöme för basgitarr

Sandberg

Sandberg · Rigg-genomgång & provspelning

Sandberg California II VM 4 EF SM

Teknisk genomgång av Sandbergs naturliga och aktiva 4-strängade bas

4.5 av 5

28090 kr Aktuellt pris · 2 kundomdömen

Se priset
Sandberg California II VM 4 EF SM

Bedömning över sju mätpunkter

Vår genomgång av Sandberg California II VM 4 EF SM från sju vinklar — spel, klang, bygg och resten av riggen.

Spelbarhet 8/10
Klang 9/10
Bygge 9/10
Mångsidighet 8/10
Pris & värde 6/10
Hårdvara 8/10
Slutomdöme 8.0/10

Plus & minus i riggen

Tar plats i mixen

  • Naturlig finish med spalted lönnlock som ger unik estetik
  • Kombination av aktiv och passiv elektronik för flexibel ljudinställning
  • Robust konstruktion med askkropp och lönnhals
  • Bekväm ebony greppbräda med 22 band
  • Inkluderar gigbag för enklare transport

Stör signalen

  • Ingen medföljande hårdcase vilket kan påverka skydd och transport
  • Priset är högt jämfört med enklare basmodeller

Vem riggen är gjord för

Spela på den om…

Perfekt för basister som vill ha ett professionellt instrument med breda ljudmöjligheter och en unik design.

Hoppa över om…

Inte idealisk för nybörjare eller de som söker en mer prisvänlig och enkel bas.

Nivå · Intermédiaire Rock Funk Jazz

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Sandberg California II VM 4 EF SM.

  • Korpus: Ask
  • Lock: Spalted lönn
  • Hals: Lönn
  • Greppbräda: Ebenholts
  • Skallängd: 34″ longscale
  • 22 Band
  • Pickups: Sandberg split coil och Sandberg power humbucker / PU-split
  • Sandberg 2-band aktiv / passiv EQ
  • Svart hårdvara
  • Finish: Aged
  • Färg: Natur
  • Inkluderar gigbag
Läs den här artikeln  Test av Sandberg California II VM 5 MN BKB, Bas med starkt omdöme

Specifikation

Tillgänglig sedanAugusti 2025
Artikelnummer585531
försäljningsenhet1 Styck
FärgNatur
KorpusAl
HalsLönn
GreppbrädaEbenholts
Band22
SkallängdLong Scale
Pickup-systemPH
ElektronikAktiv, Passiv
Inkluderar caseNej
Inkl. GigbagJa

Provbilder

Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM
Sandberg California II VM 4 EF SM

Klangprov

Frågor om Sandberg California II VM 4 EF SM

Det vi får mest frågor om kring den här basen.

Levereras basen med en hårdcase?

Nej, basen levereras inte med hårdcase men inkluderar en gigbag.

Vilka typer av elektronik har den här basen?

Basen har både aktiv och passiv elektronik med en 2-bandars EQ.

Vilken skala har basen?

Den har en långskala på 34 tum.

Vilka material används i basens kropp och hals?

Kroppen är gjort av ask och halsen av lönn, med en greppbräda i ebenholts.

Är denna bas lämplig för nybörjare?

Med tanke på pris och komplexitet är den mer lämpad för mellanliggande till proffs.

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

Introduktion till Sandberg California II VM 4 EF SM

Sandberg California II VM 4 EF SM är en 4-strängad basgitarr med lång skala och en distinkt naturlig finish. Med en kropp i ask och ett lock i spalted lönn kombinerar den traditionellt och exotiskt träval för att påverka både toner och estetik. Modellen gör sig redo för marknaden från augusti 2025 och har artikelnummer 585531.

Material och design

Kroppen är tillverkad av ask, ett träslag känt för sin balans mellan lätthet och resonans. Ovanpå sits ett lock av spalted lönn som bidrar med visuellt intresse och kan påverka ljudets karaktär genom sin densitet och ådring. Halsen är av lönn, ett vanligt men pålitligt val för stabilitet och klarhet i tonen, medan greppbrädan av ebenholts ger ett fast och slitstarkt spelområde som många professionella föredrar för dess snabba respons och höga hållbarhet.

Läs den här artikeln  Music Man Retro 70s StingRay Black MC recension och test

Skalan är lång, 34 tum, vilket är standard för många basgitarrer och påverkar både tension och ton. Med 22 band erbjuder greppbrädan ett brett register för variation i spelteknik och uttryck.

Elektronik och ljudkontroll

Bassens elektronik är både aktiv och passiv, vilket ger flexibilitet i ljudskapandet. Sandberg har utrustat modellen med en PH pickup-system som inkluderar en Sandberg split coil samt en Sandberg power humbucker. Kombinationen av split coil och humbucker gör att gitarren kan erbjuda varierad ton från klar och skarp till fyllig och kraftfull.

Den dubbla EQ:n med två band, som fungerar oberoende i aktivt och passivt läge, ger möjlighet till exakta justeringar av bas och diskant. Detta gör att spelaren kan anpassa sin klang snarare enkelt direkt på instrumentet utan behov av externa pedaler eller förstärkare med avancerade kontroller.

Spelbarhet och finish

Halsformen är av typen Bolt-on, vilket traditionellt ger en hårdare attack och snabbare respons. Kombinationen av ebenholzgreppbrädan och lönnhalsen är optimal för spelare som vill ha ett responsivt och trögtåligt grepp.

Finishen är så kallad Aged, en naturlig ton som antyder lätt bruksslitning men utan att äventyra träets kvalitet eller ljudegenskaper. Svart hårdvara står i kontrast till body och halsens ljusa träslag och ger ett elegant och tidsenligt uttryck.

Övriga egenskaper

  • Levereras med gigbag, men utan hård case
  • Prisnivån på 28090 kronor indikerar en fokusering på kvalitet och hantverk i premiumsegmentet
  • Enhetlig konstruktionskvalitet från träval till elektronik

Sammanfattning

Sandberg California II VM 4 EF SM är ett välutrustat instrument med tydlig betoning på tonkvalitet, spelbarhet och flexibilitet i ljudkontroll. Valet av ask och spalted lönn i kroppen och lönn i halsen tillsammans med ebenholtsgreppbräda pekar på ett instrument som är anpassat för såväl stuk som tonrikedom. Aktiv och passiv elektronik i kombination med flera pickups möjliggör anpassning efter olika musikaliska behov. Avsaknaden av hård case vägs upp av gigbag och den gedigna konstruktionen.

Läs den här artikeln  Sandberg Electra TM EF MH SB recension och test av ljud och kvalitet

Läs vidare…

Andra basar i samma rigg

Liknande basar inom samma prisklass och stil.

Andra basar från Sandberg

Andra varumärken inom samma kategori

Rigg-genomgång & provspelning av Tobias Åkerlund Basbloggen